بارداری زنان سلامت زنان

آیا شما دوقلو باردار هستید ؟

آیا شما دوقلو باردار هستید ؟
نویسنده رویا

 آیا شما دوقلو باردار هستید ؟

 

اگر نشانه های زیر را دارید ، شما ممکن است مشکوک به بارداری دوقلویی باشید
•  شما در اوایل حاملگی دچار حالت تهوع بسیار شديد هستید.
•  شما بزرگتر از حد نرمال زمان طی شده  بارداری خود بنظر می رسید و اندازه شکم شما بزرگتر از حد معمول شده باشد.
•  در خانواده سابقه دو قلویی دارید.
•  از داروهای نازایی استفاده کرده اید.
شما می توانید از طریق سونوگرافی که بین هفته ششم تا چهاردهم انجام می شود از اینکه دو یا چند قلو حامله هستید مطلع شوید.
لازم بذکر است که نوزادانی که جفت را با همدیگر تقسیم می کندد همسان هستند و نوزادانی که هر یک جفت اختصاصی خود را دارند می توانند همسان یا ناهمسان باشند.اگر امکان تشخیص فراهم نگردد یک سونوگرافی بیشتر باید گرفته شود.یک سوم از دو قلوهای همسان دارای دو جفت به صورت جداگانه هستند. این پدیده زمانی اتفاق می افتد که تخمک بارور ۳ یا ۴ روز پس از لقاح و قبل از قرارگیری در رحم تقسیم می شود.

آیا شما دوقلو باردار هستید ؟

آیا شما دوقلو باردار هستید ؟

 

تفاوت بارداری دو قلویی و چند قلویی با دیگر بارداری ها چیست ؟

همه بارداری های چند قلویی ریسک خطر بیشتری دارند از مهم ترین عوارض بارداری چند قلویی تولد زودرس نوزادان می باشد.اگر نوزادان شما دارای یک جفت می باشند (دوقلوهای همسان) پیشنهاد می گردد که از هفته شانزدهم بارداری به بعد هر دو هفته یکبار و اگر نوزادان دارای جفت های جداگانه باشند(دوقلوهای ناهمسان) هر چهار هفته یکبار سونوگرافی را انجام دهید. در مورد روش زایمان سزارین ممکن است به شما توصیه شود اما می توانید در این رابطه با پزشک خود بحث کنید.

 

علت دو قلویی ، سه قلویی یا چند قلویی :

دو قلویی همسان زمانی اتفاق می افتد که یک تخمک بارور به دو تخمک تقسیم می شود که در اینصورت  هردو نوزاد ژن های یکسانی خواهد داشت و در نتیجه جنسیت یکسان داشته و بسیار شبیه یکدیگر می شوند. دو قلویی ناهمسان معمولا متداول تر است و نتیجه بارور شدن دو تخمک توسط دو اسپرم  در یک زمان می باشد.جنسیت نوزادان ممکن است یکسان یا غیر یکسان باشند و ممکن است خیلی از نظر ظاهری به هم شبیه نباشند.یک سوم از تمام نوزادان دوقلو دنیا همسان و دو سوم دیگر ناهمسان هستند.
طبق آمار در۱ بارداری از هر ۶۵ بارداری دوقلویی رخ می دهد. زوجی که در خانواده زن سابقه حاملگی دو قلویی داشته باشند احتمال اینکه صاحب نوزادان دوقلو شوند بسیار زیاد است. آمار بارداری سه قلویی حدود ۱ به ۱۰۰۰۰ بارداری می باشد در نتیجه بارداری سه قلویی بسیار نادر است.امروزه استفاده از دارو ها برای درمان نازایی احتمال بارداری چند قلویی را متداول تر کرده است.

 

دانشنامه تصویری فارسی

درباره نویسنده

رویا

من رویا هستم یک زن ایرانی در نظر دارم آرشیو کاملی از زنان برتر و موفق دنیا را در این سایت گردآوری کنم امیدوارم این کار انگیزه ای باشد برای باورکردن زنان هم نوع من تا در مراحل زندگی شان موفق تر باشند با نظراتتان منو همراهی کنید

نظرات