سلامت زنان

ممکن است افسردگی مانع مادر شدن شما شود

ممکن است افسردگی مانع مادر شدن شما شود
نویسنده رویا
ممکن است افسردگی مانع مادر شدن شما شود
در یک تحقیق مشخص شد که علائم افسردگی شدید می‌تواند احتمال باردار شدن شما را کاهش دهد. بر اساس یافته‌های به دست آمده از این تحقیق، به طور میانگین احتمال بارداری در یک چرخه قاعدگی در بین زنانی که طبق گزارش‌ها دچار علائم افسردگی شدید هستند، در مقایسه با زنانی که هیچگونه علائم افسردگی ندارند، ۳۸ درصد کمتر است. این نتایج در زنانی که داروهای روانگردان نیز مصرف می‌کردند، مشابه بود. با وجود کشف روابطی بین ناباروری و مصرف قرص‌های ضد افسردگی، ضد روان پریشی یا تثبیت کننده خلق و خو در بین زنان نابارور در تحقیقات قبلی، مشخص شده است که مصرف داروهای روانگردان تاثیری روی احتمال باروری ندارند.
ممکن است افسردگی مانع مادر شدن شما شود

ممکن است افسردگی مانع مادر شدن شما شود

محققان می‌گویند که یافته‌های آنها نشان می‌دهد علائم افسردگی متوسط تا شدید، صرف نظر از درمان با داروهای روانگردان، ممکن است موجب تاخیر در بارداری شوند. این یافته‌ها در مجله علمی American Journal of Obstetrics and Gynecology به چاپ رسید. با اینکه این تحقیق به این پرسش پاسخ نداده است که چرا زنان دارای علائم افسردگی دیرتر از سایر افراد باردار می‌شوند، اما محققان به چندین مکانیسم بالقوه اشاره کرده اند. افسردگی با اختلال در نظم محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال، که روی چرخه قاعدگی و توانایی فرد در باروری تاثیر می‌گذارد، مرتبط است.

برای بررسی و تحقیق درباره این موضوع، از داده‌های به دست آمده از بیش از ۲٫۱۰۰ برنامه‌ریز بارداری زنان، در سنین ۲۱ تا ۴۵ سال، که در یک تحقیق به نام PRESTO (تحقیق بارداری آنلاین) ثبت نام کرده بودند، استفاده شد. PRESTO به دنبال دستیابی به عواملی است که روی باروری افراد تاثیر می‌گذارند. از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا علائم افسردگی و مصرف داروهای روانگردان خود را گزارش دهند. پس از بررسی‌های فراوان، محققان به این نتیجه دست یافتند که افسردگی می‌تواند در چرخه قاعدگی و باروری زنان تاثیر بگذارد و موجب تاخیر در بارداری شود.

ممکن است افسردگی مانع مادر شدن شما شود_

از سوی دیگر نیز محققان دریافتند مصرف داروهای ضد افسردگی و سایر داروها برای درمان علائم افسردگی نمی‌تواند کمک چندانی به باروری افراد کند. در نتیجه توصیه می‌شود که اگر می‌خواهید مادر شوید، بهتر است خود را از شرایطی که موجب افسردگی شما می‌شوند دور نگه دارید.

دانشنامه تصویری فارسی

درباره نویسنده

رویا

من رویا هستم یک زن ایرانی در نظر دارم آرشیو کاملی از زنان برتر و موفق دنیا را در این سایت گردآوری کنم امیدوارم این کار انگیزه ای باشد برای باورکردن زنان هم نوع من تا در مراحل زندگی شان موفق تر باشند با نظراتتان منو همراهی کنید

نظرات